3-toprakaltısulama.jpg

TOPRAK ALTI SULAMA NEDİR

Bu metot basınçlı sulama sitemleri arasında en çok yaygın olarak kullanılan metot olmaktadır. Nedeni ise su ve enerji kaybının daha az olmasıdır. Bu sistem su kaynağından alınarak ve uygun filtrelerden geçirilerek kullanılmaktadır. Borular ve filtreler ile birlikte yaygın olarak bir kullanım sağlamaktadır. Ana boru, parsel vanaları, manifold ve toprak altı sulama borusu da toprak altı sulama sistemlerinin bir parçası durumundadır.

NASIL KULLANILIR ?

Bu sistemler de direk olarak bitki köklerine su verilmektedir. Doğru bir şekilde kurulacak olan toprak altı sulama sisteminde toprak üstüne değil de toprakta yer alan bitki köküne su verilmesi gereklidir. Bunu da büyük bir titizlikle yapılıp toprağın üst tarafına suyun geçmesine engel olmak gerekmektedir. Bu şekilde bir sulama sistemi gerçekleşir ise toprak yüzeyinden buharlaşma oranı daha az olacaktır. Buna istinaden işletme döneminde sulama zamanı ile sulama süresinin doğru planlanıp doğru ayarlanması gereklidir. Bunun dışında her türlü yanlışlık topraktaki bitkiye zarar vererek kaybın çok olmasına neden olacaktır. Eğer ki yanlış değil de doğru bir kurulum gerçekleşir ise yüzde 45 ila 50 oranında bir su ve buna da bağlı olacak şekilde enerji tasarrufu sağlanacaktır.

NEDEN TOPRAK ALTI SULAMA SİSTEMLERİ KULLANILMALI

Bu sistemler daha uzun ömürlü bir sulama vermektedir. Yaklaşık olarak kullanılan borular ve sistem 10 yıllık bir ömür niteliğinde olmaktadır.

Bu sistemlerin kullanılması toprakta var olan bitkiye daha az tahrip vermektedir.

Toprak altı sulama sistemleri daha az gider sağlayarak maddi açıdan da işletmeyi koruyan bir yapıya sahiptir. Bu sistem toprak altında olduğu için bakım ücretleri de bir o kadar az olmaktadır.

Zamanla kurulan boruların yıpranması gibi durumlar asla söz konusu olmamaktadır.

Bu borulara toprakta bulunan canlıların ya da kuş ve benzeri hayvanların zarar vermesi de söz konusu değildir.

Bu sulama sistemi kullanıldığı vakit daha kaliteli mahsül elde edilecektir.

İletişim

Talep, görüş ve önerilerinizi iletmek için bu form aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede yanıtlamaktan memnuniyet duyacağız.

E-Posta: info@onsu.com.tr

Telefon: 0532 609 6018