4-otomatiksulama.jpg

OTOMATİK SULAMA

Bu sistemler üzerinde var olan belirli bir elektronik zamanlayıcı yardımı ile birlikte bitkilerin ihtiyaç duydukları suyun zamanında ve belirlenen miktarda verilmesini sağlayan sisteme otomatik sulama sistemi denmektedir. Bu sistem bazı yerlerde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Sistem üzerinde var olan elektronik zamanlayıcı da oldukça yararlı bir işleve sahiptir. Siz ona hangi zaman aralığında suyun bitkilere verileceğini giriş yapar iseniz siz olmadığınız zamanda da bitkiler suyu alacaktır. Bu sistemlerin kullanılması bitkinin gerçek ihtiyacı olan suyu almasını sağlar. Fazla su verilip de bitkinin zarar görmesinin önüne geçilmiş olmaktadır.

Modern bahçecilik işlemlerinde sulama tam anlamı ile otomatik olarak yapılmaktadır.

Damlama ile yağmurlama sulama sistemleri şeklinde uygulanmaktadır.

Yağmurlama sistemi fiskiye yardımı ile yapılmaktadır. Yüzeyde belirlenen alanların spreylenmesi ile birlikte yağmurlama yapılmaktadır.

Yağmurlama yöntemi daha çok çim alanlarının sulanmasında kullanılmaktadır. Bununda nedeni basınç alanının büyüklüğüne ve kaynağına göre değişmesidir.

Diğer bir yöntem olan damlama yöntemi ise damlama boruları ile yapılmaktadır.

Bitkinin ihtiyacı kadar olan suyun direk olarak bitki köküne verildiği ve bitkiye verilen zararında önüne geçildiği sistemdir.

Kökten suyu alan bitki daha çok verimli olmaktadır.

Bu sistem de buharlaşma daha az olmaktadır.

Peyzaj da damlama sistemi daha çok kullanılmaktadır.

Tek bitki yetiştiriciliğinde, fidan, ağaç, çiçek ve benzeri ürünlerin yetiştirilmesinde damlama sistemi kullanılmaktadır.

Bu yöntem birçok hastalığın önüne geçebilecek bir sistemdir.

Ayrıca en yaygın olarak seralarda kullanılmaktadır. Kullanımı oldukça basittir.

Modern peyzajda ise yağmur ve damla sulama sistemleri durumlarına göre birlikte kullanılmaktadır.

Otomatik sulama sistemleri gelecekte daha çok geliştirilmeye başlanacak yöntemlerin başında gelmektedir. Nedeni ise dünyanın nüfusu ve kısıtlı su kaynakları göz önünde alındığı vakit bu sistemler daha az su sarfiyatı yapacağı için çok kullanılacaktır.

Otomatik sulamanın özellikleri ve yararları hakkında sizlere bilgi verdik. Daha çok damla sulama sisteminin de kullanıldığı söyleyelim.

İletişim

Talep, görüş ve önerilerinizi iletmek için bu form aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede yanıtlamaktan memnuniyet duyacağız.

E-Posta: info@onsu.com.tr

Telefon: 0532 609 6018