11-Su Analizi.jpg

SU ANALİZİ - SU ANALİZİ NEDİR?

Su içerisinde bulunan ya da bulunmakta olan özellikle hastalık oluşturabilecek mikroorganizmalar ile beraber suyun kalitesinin ölçülmesinde kullanılan ve oldukça gerekli olan analiz çeşitlerinden birisidir. Bu analizler tüketici sağlığı açısından su analiz laboratuvarında kullanılmaktadır. Su büyük oranda zengin bir organik maddeler içerebilir. Bundan dolayı da bizlere zararlı maddelerin içerisinde üreme yapmasına olanak çoktur. Ayrıca bu zararlı maddeler bizim vücudumuza girince de çeşitli bakterilerin bizde oluşmasını sağlayabilir. Su analizleri ise hem insan sağlığının zarar görmemesi hem de bazı yerdeki suların içerdiği bakterileri bulabilmek amacıyla yapılan analizlerdir.

SU ANALİZLERİ NEREDE YAPILIR?

Su analizleri belirlenmiş laboratuvar ortamlarında yapılır. İnsanların zarar görmemesi için yapılan analiz tekniklerinden birisidir. İki türlü su analizi yapılmaktadır. Birincisi kimsayal su analizleri ikincisi ise mikrobiyolojik su analizleridir. Su analiz yöntemlerinin genel amacı belirlenen yani getirilen suyun içeriğinin incelenerek bakteri bulunup bulunmadığının kontrolünün sağlanmasıdır.

Mikrobiyolojik analizlerin nerelerde kullanıldığını sizlere yazalım. Genel olarak içme ve kullanma sularında kullanılmaktadır. Ambalajlı suların da hayatımızdaki yeri çok olduğu için onların da içerisinde bakterilerin var olup olmadığının araştırılmasında kullanılır. Ayrıca bunların yanında doğal kaynak sularının üretim, ruhsat ve piyasadaki kontrollerin sağlanmasında da kullanılmaktadır.

Kimyasal analizlerde ise daha çok insanların içtiği içme sularının üzerinde bizimde sürekli olarak gördüğümüz PH miktarının belirlenmesinde kullanılır.

Yukarıda sizlere verdiğimiz her iki analiz yönteminde genel amaç toplum sağlığını korumaktır. Bazı su satan firmaların bu konuda zararlı suları da ticaret uğruna satışa çıkardığını göz önüne alırsak eğer bu tür denetimlerin çok yararlı olacağını görebiliriz. Kimyasal su analizlerinde PH oranının kontrol edilmesi bir takım zehirlenmelerin de önüne geçmektedir. Diğer analiz yöntemi olan mikro biyolojik analiz yönteminde ise su üzerinde mikrobiyal tarama yapılabilmektedir. Bunun da diğer analiz yöntemine göre önemli olduğunu sizlere söyleyelim. Atık su ya da içme suyu olsun bu tür analiz yöntemlerinin yapılması oldukça önemlidir. Oluşacak ya da var olan hastalıkların daha erkenden teşhisine karar verilir.

İletişim

Talep, görüş ve önerilerinizi iletmek için bu form aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede yanıtlamaktan memnuniyet duyacağız.

E-Posta: info@onsu.com.tr

Telefon: 0532 609 6018