2-damlasulama.jpg

Damla sulama sistemi nedir?

Bu sistem tarımsal sulama da kullanılmak üzere geliştirmeye devam edilen bir sistemdir. Var olan sulama suyunun filtre ile beraber süzülmesinden sonra, toprakta var olan eriyebilir gübre ya da gübre olmadan olan toprak yüzeyine damlalar halinde suyun verilmesi işlemine denmektedir. Ayrıca sadece toprak yüzeyine değil de toprağın içine de su verilmektedir.

Damla sulama sistemi nasıl çalışır?

Bu sistem tanımından da anlaşılacağı gibi toprağa ne çok ne de az suyun verilmesini ayarlamak için kullanılan sistemlerden biridir. Bu sistemin tasarım elemanları içinde su kaynağı, filtre sistemi, ana boru, lateral boru ve damlatıcı borular yer almaktadır. Toprak üzerinde var olan bitkilerin üstünden ya da altından boruların döşenmesi ile sulamaya hazır hale getirilip bu sistem çalıştırılır.

Damla sulama aparatları nelerdir?

Su kaynağı

Pompalar

Gübre tankları

Hidro – siklon

Filtreler

Debi

Basınç ölçmek için kullanılan elemanlar

Ana boru hatları

Yan boru hat elemanları

Damlatıcı boru elemanları

Damlatıcılar

Damla sulama sistemleri nerelerde kullanılabilir?

Bu sistemler ekonomik olarak yüksek değeri olan ürünlerin yetiştirilmesinde kullanılmaktadır. Bu ürünler ise, sıra bitkileri, meyve bahçelerinde yer alan meyveler, açık ya da kapalı sera alanlarında kullanılmaktadır.

Ayrıca bu sistemleri parklarda ve karayollarının sulanmasında da kullanabilirsiniz. Oldukça rahat bir kullanım alanı olduğu için bu tip yerlerde insanları rahatsız etmeyecek şekilde dizayn edilmektedir. Ayrıca ticari var olan tesislerin çevre düzenlemelerinde de kolayca kullanılabilir.

Damla sulama sistemleri meyve bahçelerinin hepsinde hemen hemen kullanılmaktadır. Ayrıca son zamanlarda bağ bahçelerinde de kullanıldığı görülmektedir.

Damla sulama sitemlerinin bahçelere faydaları nelerdir?

Bahçe de olan üründe kaliteli bir artış sağlar.

Su kaybını önler ve yüzde 50 oranında bir su tasarrufu sağlar.

Çok az bir su miktarı ile geniş alanların sulanmasını kolaylaştırır.

Bu sulama sonunda kaliteli, verimli ve standart bir ürün elde edilir.

İletişim

Talep, görüş ve önerilerinizi iletmek için bu form aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede yanıtlamaktan memnuniyet duyacağız.

E-Posta: info@onsu.com.tr

Telefon: 0532 609 6018