9-Kum Filtreleri.jpg

KUM FİLTRELERİ - KUM FİLTRESİ NEDİR ?

Su içeriğinde çözülmeyen çeşitli büyüklüklerde var olan partikülleri ve askıda kalan maddelerin varlığını yok etmek amacıyla dizayn edilmiş olan yüksek verimli ünitelere kum filtreleri denmektedir. Bu filtreler suda kalan katı maddeleri tutar ve aynı zaman da kendisinden sonra da kurulanacak olan ünite bloklarını katı maddelerden koruyarak onların görevlerini tam olarak yerine getirmesine olanak sağlamaktadır. Bu sistemler genel bir arıtma sistemlerinde mutlaka olması gereken sistemlerdendir.

Tam otomatik olarak da kum filtreleri kullanılmaktadır. İçerisinde farklı boyutlarda olan Quartz ve antrasit katmanlarına sahiptir. Ayrıca çelik tankların içinde bu katmanlar yer almaktadır. Bu yapını oluşturulması sayesinde ise filtrasyon durumu sadece filtre yağının üst tarafında değil de tüm katmanlara yayılması sağlanarak daha verimli etki alınması sağlanmaktadır.

KUM FİLTRELERİ NASIL ÇALIŞIR?

3 ila 8 bar arasında bir basınç ile çalışmaktadır. Kum filtrelerinin hassasiyeti ise 10 ila 15 mikron arasında değişim göstermektedir. ayrıca zamana ve debiye bağlı olarak single ve tandem tarzı prensiple çalışan kum filtre sistemleri de mevcut olmaktadır. Kum filtre sistemlerinin ana bileşeni otomasyon valfleri olmaktadır. Bu otomasyon valfleri de önceden belirlenmiş olan program dahilinde otomatik olarak ters yıkama yapabilmektedir.

KUM FİLTRE SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN UNSURLAR

 İlk başta nasıl bir kum filtresine ihtiyacın olup olmadığı belirlenmelidir. Bunun yanında suyun ön arıtmaya da ihtiyacının olup olmadığının belirlenmesi gereklidir. Suyun geçiş hızının da bir önemi vardır. Eğer ki suyun geçiş hızı yüksek olarak seçilir ise suda istenilen hassasiyetin filtrasyon düzeyinde sağlanamayacaktır.

Kum filtlerinin bir diğer önemli özelliğine değinecek olur isek; kum filtresinin ana bileşeni olan otomatik valflerin avantaj sayılabilecek bir etkisi bulunmaktadır. Ana bileşen olan walfler sayesinde otomatik olarak yapılan geri yıkama işlemlerinde sudan başka bir maddeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu da oldukça avantajlı bir işlem olmaktadır. Ancak ince bir ayrıntıya dikkat edilmesi gerekmektedir. Su basıncının ve debisinin doğru olarak seçilmesi gerekmektedir.

İletişim

Talep, görüş ve önerilerinizi iletmek için bu form aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede yanıtlamaktan memnuniyet duyacağız.

E-Posta: info@onsu.com.tr

Telefon: 0532 609 6018