8-Yumuşatma Sistemleri.jpg

YUMUŞATMA SİSTEMLERİ - SU YUMUŞATMA NEDİR?

Bu sistemler oldukça gereklidir. Nedeni ise suda var olan ve suyun sertleşmesini sağlayan kalsiyum ve magnezyum iyonlarının giderilmesinde kullanılan sistemlerdir. Su da var olan sertlik nedir diye soracak olursanız eğer; sudaki magnezyum ve kalsiyum iyonlarının konsantrasyonlarının toplamına denk gelen bir parametre olarak açıklanabilir. Bu yukarıda saydığımız iyonlar toprak ve kayaçlar içinde suyun geçtiği yerlerde suya karışarak suyun hacim olarak sertleşmesine sebep olmaktadır.

SUDAKİ SERTLİK NELERE YOL AÇAR?

Sert su en çok evsel kullanım alanlarında var olan sabun ve temizlik ürünlerinde kullanılmaktadır. Bu sert suların değdiği her nokta temizlenmesi zor bir kireç tabakasını oluşmasına neden olur.

Suyun içinde var olan sertlik zamanla kendiliğinden ve ya suyun ısıtıldığı zaman da çözünürlüğünü kaybederek geçtiği yüzeylere yapışmaya başlar. bundan dolayı da su borularının içi hızla dolar ve suyun basıncı ile akışı oldukça azalır.

Sert sular sahip oldukları iyonlardan dolayı oldukça çok fazla kaynama noktasına sahiptir. Bundan dolayı da sert suların ısıtılmasında oldukça fazla enerji sarf edilir.

Su ısıtılınca orada kireçlenme düzeyi artmaktadır. Bu düzey ise elektrik tüketimini daha fazla artırıcı etken olur.

Kalorifer tesisatında var olacak bir kireçlenme yakıt tüketiminin oldukça artışa geçmesine neden olur.

SU YUMUŞATMA NEDEN GEREKLİ BİR DURUMDUR

Suyun geçtiği yerlerde oluşan kireçlenme suyun basıncının düşmesine ve akış hızının da aynı oradan azalmasına neden olmaktadır.

Eğer ki kireçlenme ve sudaki sertlik giderilmez ise evsel durumda musluk vana ve banyodaki duş kabinlerinde arızalar oldukça çok olur.

Kalorifer tesisatında var olacak bir kireçlenme yakıt tüketiminin artmasına neden olacaktır.

Sert suyun içilmesi hiçbir tat vermez. Oldukça kaba ve lezzetsizdir. Bundan dolayı da yumuşatma yapılmadan içilen sular keyif vermeyecektir.

Suyun içinde bulunan iyonlar ve organik maddeler sert suya kötü bir koku ve kötü bir görüntü verecektir.

Suyun yumuşatılması insan sağlığı içinde oldukça önemlidir.

İletişim

Talep, görüş ve önerilerinizi iletmek için bu form aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede yanıtlamaktan memnuniyet duyacağız.

E-Posta: info@onsu.com.tr

Telefon: 0532 609 6018